Metodes autors Ryder Carroll šo procesu definē šādi – “produktivitātes metodē nomaskēta apzinātības prakse, kas Tev ļaus organizēt Tavus “KAS”, kamēr Tu apzinies un nepazaudē savus “KĀPĒC”. Bullet journal metodes mērķis ir palīdzēt tās lietotājiem dzīvot apzinātu dzīvi, tādu, kas ir gan produktīva, gan jēgpilna – apzināties, ko mēs darām un kāpēc. Šis ir veids, kā apzināties pagātni, organizēt tagadni un plānot nākotni.
Kas ir Bullet journal metode?
BJ (Bullet Journaling) metode kļuvusi par ļoti populāru veidu, kā dienasgrāmatas formā piefiksēt visu Tavā dzīvē notiekošo. Šis formāts īpaši patiks tiem, kas līdz šim arī atsevišķi no plānošanas pierakstiem ir rakstījuši dienasgrāmatu. Vairs nav nepieciešams pierakstīt divās piezīmju grāmatās , tagad Tu visu vari rakstīt vienuviet. Ikdienā turi savu piezīmju grāmatu pa rokai vai atvērtu uz galda, un pavisam drīz jau Tu pamanīsi, ka tās lietošana ir gan praktiska, gan aizraujoša, un mainīs veidu, kā Tu organizē savu dzīvi! Metodes autors katru aizpildīto piezīmju grāmatu uztver kā savas dzīves nodaļu, ļaujot atskatīties un izvērtēt piedzīvoto pagātnē, lai pārdomas un secinājumi palīdzētu tagadnē un nākotnē.
Kāpēc piezīmju grāmata nevis aplikācijas?
Šī piezīmju grāmata var aizstāt aplikāciju un datorprogrammu funkcijas, līdz ar to ļauj izvairīties no ierīču ekrāniem un to radītas emocionālās spriedzes un noguruma. Piezīmju veikšana ar roku ir ļoti vērtīga – psiholoģijas zinātne apstiprina, ka pildspalva ir ‘’spēcīgāka’’ par klaviatūru, un, rakstot ar roku, mēs trenējam savas smadzenes, tātad attīstām spēju ātrāk domāt, pieņemt lēmumus un rīkoties, attīstām koncentrēšanās spējas un iemācāmies labāk formulēt savas domas. Rakstīšana ar roku ne tikai attīsta mūsu domāšanu, bet vienlaikus ir arī sava veida meditācijas forma. Par rakstīšanas ieguvumiem vairāk vari LASĪT ŠEIT.
Nav būtiski, vai darbojies tikai ar pildspalvu vai Tavā rīcībā ir laiks un vēlme izpausties arī ar skočiem, uzlīmēm un krāsām – rakstīšana ar roku un radoša darbošanās palīdz atbrīvot prātu, sakārtot domas, būt ar sevi, vairāk saprast sevi. Ikdienā mēs izmantojam dažādas smadzeņu puslodes, atkarībā no tā, vai darbojamies loģiski vai radoši, taču rakstīšana ar roku ļauj vienlaikus darboties un trenēt abas vienlaicīgi.
Kam paredzēta BJ metode?
IKVIENAM! Tā būs piemērota ikvienam, kuram ir darāmās lietas, vietas, kur jābūt, cilvēki, kas jāsatiek, un kas vēlas organizēt savas dienas, domas un plānus, vienlaikus augot un attīstoties kā personībai.
Kā tas notiek?
Piezīmes tiek veiktas ar roku, piezīmju grāmatā, nevis datorā vai aplikācijā. Kā jau rakstījām, rakstīšanai ar roku ir neskaitāmi daudz ieguvumu. Izmantot vari jebkuru piezīmju grāmatu, taču metodes autors iesaka pieturēties pie punktotu lapu piezīmju grāmatām – punktotās lapas ļaus viegli sadalīt lapu nepieciešamajās sadaļās, zīmēt ilustrācijas vai sadalošos kvadrātus, punktotās lapas arī ļaus Tavam rokrakstam neaizslīdēt uz leju vai augšu, ļaujot atstāt glītu kopskatu.
Metodes pamatā ir īsas piezīmes, kas tiek strukturētas pa punktiem un tiek iedalītas:
Uzdevums, apzīmē ar ‘•’
Piezīmes, apzīmē ar ‘-‘
Notikums, apzīmē ar ‘O’
Uzdevumam ir apakšformas:
X – uzdevums ir izpildīts
> – uzdevums tiek migrēts, pārcelts
< – uzdevums ir ieplānots, ielikts kalendārā
– vairs nav svarīgs, atcelts
Notikumi ir konkrētajā dienā ieplānoti vai notikuši ieraksti, kas tiek ierakstīti pēc tam, kad notikuši. Ieraksti ir īsi un kodolīgi, ja vēlies pierakstīt sīkāk, to var darīt piezīmēs.
Piezīmes ir jebkas, ko vēlies piefiksēt, atcerēties, tās var būt idejas, domas, novērojumi. Ja vēlies precīzāk sekot metodes autora paradumiem, tad viņš iesaka arī piezīmi strukturēt pa punktiem.
Vari ieviest simbolus, kas pastiprina ierakstu – vai vēlies izcelt īpaši svarīgu ierakstu, vai atzīmēt idejas konkrētā jomā/jautājumā.
Lai visam šim piešķirtu formu, pierakstiem ir konkrēta sistēma, ko sauksim par pamata sadaļām:
- Saturs, kas ļaus Tev ātri orientēties dažādajās tēmās (atvēli tam 1 piezīmju grāmatas atvērumu),
- Gada plāns, saukts par ‘Future log’, vienā atvērumā vari ieplānot 6 mēnešus, tātad gadam nepieciešami 2 piezīmju grāmatas atvērumi. Šeit ieraksta visu, kas jau ir ieplānots – gan uzdevumus, gan kalendāra ierakstus, notikumus
- Mēneša kalendārs un uzdevumi, saukts par ‘Monthly log’ un ‘Monthly tasks’, atvēli tam 1 piezīmju grāmatas atvērumu. Vienu lapu velti mēneša kalendāram – tur vari sarakstīt visu, kas jau ieplānots šajā mēnesī, otrā pusē – mēneša uzdevumi, ko vēlies izpildīt. Šeit arī tiek pārcelti iepriekšējā mēneša neizpildītie uzdevumi
- Ikdienas pieraksti – atzīmē datumu un sāc visu tipu pierakstus. Nākamo dienu sāc pēc tam, kad iepriekšējā beigusies, netiek plānota nākamā diena vai nedēļa, jo nekad nevari zināt, cik daudz vietas Tev dienai būs nepieciešams. Ja Tev ir kas konkrēts jau ieplānots pāris dienas vēlāk – ieraksti to mēneša kalendārā un tikai pēc tam attiecīgajā dienā
- Atsevišķas tematiskas sadaļas – kolekcijas.
Kolekciju idejas, ko papildus bez ikdienas pierakstiem vari ieviest savā BJ piezīmju grāmatā: Dzimšanas dienu kalendārs, Ceļojuma plānošanas lapa, Ieņēmumi / izdevumi, izlasītās grāmatas (ar vērtējumu, piemēram) vai grāmatu saraksts, ko vēlētos izlasīt, redzētās filmas (ar vērtējumu, piemēram) vai filmu saraksts, ko vēlētos redzēt, sapņu ceļojumu vietas, lekciju/stundu saraksts, ēdienreižu plāns, restorāni/kafejnīcas, ko vēlies apmeklēt, finanšu plāns, bloga ierakstu plāns/kalendārs, skices, dāvanu idejas, pasākuma plānošana, treniņu plāns vai svara zaudēšanas plāns, bērnu teicienu “pērles”, atmiņas, viena rindiņa dienā – dienasgrāmata, Ziemassvētku kartīšu saņēmēju saraksts, un vēl un vēl… Tas var būt jebkas, kas noder tieši Tev un iet roku rokā ar Tavām interesēm un vajadzībām!
Lai sāktu, Tev nepieciešama tikai piezīmju grāmata un pildspalva. Manilla šībrīža piedāvājumu APSKATI ŠEIT.
Atceries, ka Tavai BJ piezīmju grāmatai nav jābūt izzīmētai un no vāka līdz vākam mākslinieciskai (protams, ja laiks un iedvesma to ļauj, noteikti tam vari veltīt laiku) – pats, pats galvenais ir tās SATURS – tātad Tu, kas Tu esi, ko Tu dari un kāpēc!
Drīzumā rakstīsim sīkāk par katru lielo sadaļu, parādīsim dažādos pierakstu veidus. Tikmēr aicinām izmēģināt šo metodi un parādīt kā Tev tas izdodas! Pievieno sociālajos tīklos mirkļabirku #manillabj vai gluži vienkārši atsūti mums ziņu, priecāsimies!