Ziedu prese, tās pielietojums

Manilla izlolojusi senu sapni – radījusi ziedu presi. Ziedu preses ir meistara roku darbs, kas ļaus būt kopā, noķert mirkli, veidot atmiņu albumu, iepazīt dabu un radīt skaistas lietas!

Kam izmantojama ziedu prese?

Ziedu prese ir palīgs, lai izveidotu Herbāriju – sistemātiski kategorizētu un organizētu sausu augu un ziedu kolekciju. Lai arī Herbārija mērķis parasti ir zinātnieku un studentu pētījumu procesa „darbarīks”, to var veidot arī savam priekam, un tā var būt brīnišķīga vecākus un bērnus satuvinoša un priecīga nodarbošanās.

Augus vari nospiest un rast tiem pielietojumu daudz un dažādos veidos. Ja Tev nav konkrēta mērķa, tad, lai augu meklēšana izvēršas interesantāka, izvēlies, kāda tipa augus vēlies kolekcionēt – Vai tie būs tikai zili ziedi, vai tikai lapas, varbūt vecmāmiņas dārza bagātības?

Sagatavošanās

Tev būs nepieciešams: nazītis, maisiņš, mitra salvete, ziedu prese, pildspalva, mape, kartoni vai piezīmju grāmata augu uzglabāšanai.

Ziedu presē starp dzēšlapām ievieto tīru un sausu augu, neiesakām augus ievākt lietū vai tikko pēc lietus. Ja ārā esi ilgāk, tad ziedu vari ieliekt mitrā papīra dvielī un ievietot maisiņā, lai līdz nospiešanas brīdim to saglabātu iespējami svaigu. Nogriez vidēja lieluma augu ar lapām, stumbru, sakni, ziediem un augļiem – atkarībā no Tevis izvēlētās kolekcijas.
Ja augus un ziedus meklē ārpus pilsētas, atceries, ka tie jāievāc atbildīgi, nenodarot pāri dabai un aizsargājamiem augiem! Pēc augu un ziedu ievākšanas tos nepieciešams iespējami drīzāk likt ziedu presē. Nogriez liekās un nevajadzīgās lapas, auga kātu, slīpi – leņķī. Uzmanīgi notīri putekļus un netīrumus. Ja zieds ir nedaudz savītis, ieliec to ūdenī, lai tas atgūstas. Gadījumā, ja zieds neatkopjas, tad labāk to ziedu presē nelikt.
Aizpildi Ziedu preses augu sarakstu – uzraksti kad, kur un ko esi ievācis, lai vēlāk, šī informācija neaizmirstas. Ja vēlies, papildini aprakstu ar auga izmēru, formu, smaržu un krāsu. Ja vēlies, vari uzņemt fotogrāfiju ar ievākto augu, lai vēlāk salīdzinātu radušās izmaiņas.

Ziedu izkārtošana ziedu presē

Atver ziedu presi un noņem visus kartonus un dzēšlapas, uz pamatnes atstājot 1 kartona lapu. Ziedus sāc izkārtot līmeņos no apakšējā uz augšu. Ziedus izliec vienmērīgi, lai neveidojas lieli izvirzījumi, kas var traucēt augiem vienmērīgi izžūt. Augus katrā līmenī liec starp divām dzēšlapām. Kad viss izlikts, uzliec preses “vāku” un pievelc to ar spārītēm – skrūves uzgriežņiem. Uzliktie augi ir stipri jānospiež, lai žūstot lapas nesakrokotos. Presi nav nepieciešams aizpildīt ar visiem kartoniem un dzēšlapām, tos var izmantot vēlāk. Skrūves aizskrūvē cieši, taču ar mēru – lai augi nav arī pārlieku saspiesti.

Žūšanas process

Lai sasniegtu labākus rezultātus, ziedus presē vēlams atstāt 2-3 nedēļas. Ideāli to turēt sausā vietā ar labu gaisa cirkulāciju, lai tie ātrāk žūst. Jāatzīst, ka gaidīšana ir pats grūtākais, taču šo laiku vari izmantot, lai jau izdomātu, ko iesāksi ar izžāvētajiem augiem un ziediem! Pēc nedēļas apskati, vai prese nav palikusi vaļīgāka – augiem žūstot, iespējams, būs nepieciešams nedaudz vairāk pievilkt presi, lai augi turpinātu žūšanas procesu. Pēc 2-3 nedēļām atver presi – ja augi šķiet pilnīgi sausi un ir koši un spilgti, tad tie ir “gatavi”! Ja kādi vēl šķiet mitri – droši atstāj presē tos uz vēl kādu nedēļu. Dzēšlapas uzsūks augu mitrumu. Pēc lietošanas vari pažāvēt un pēc tam tās vari izmantot atkārtoti. Ar laiku, ja lapas nolietojas, vari tās nomainīt.

Augu pielietojums

Bez augu iepazīšanas un pētīšanas izkaltētie ziedi var tikt izmantoti neskaitāmi daudzos veidos! Izgatavo kartītes, plakātus vai glezniņās, izmanto rotu gatavošanā, dekorēšanā vai pat kulinārijā – izmanto ēdamos ziedus, lai dekorētu kūkas vai gatavotu ledenes! Ļauj vaļu savai fantāzijai!

Ja nospiestos augus nolem uzglabāt Herbārijā

Herbāriju noformē mapē, piezīmju grāmatā vai uz atsevišķām kartona lapām. Pilnībā izžāvētus paraugus piestiprini pie papīra ar sevis izvēlētu metodi – diegi vai aploksnes, vai pielīmē ar neitrālu PH līmeni. Augi jāpiestiprina tā, lai to daļas nesniegtos pāri herbārija lapas malām. Pie auga pievieno auga veidoto aprakstu – etiķeti, kurā norādi visu iegūto informāciju.
Noformētās herbārija lapas nosedz ar plāna papīra starplikām. Lapas vai aploksnes ievieto mapē, uzglabā vēsā telpā. Kartonam jābūt stingram, lai, mapes ievietojot skapjos vai plauktos, tas nelocītos.