Ikebana ziedu kārtošana, Kenzan ziedu paliktņi

Ikebana – tā ir sena japāņu ziedu kārtošanas māksla. Nosaukums cēlies no japāņu “ike”, kas nozīmē “dzīvs” vai “sakārtot”, un “bana” nozīmē “zieds”. Lai gan Japānā ziedu kārtošana un ziedošana tempļos aizsākusies jau ap 7 gs., uzskatāms, ka Ikebana stāsts sācies Muromači periodā ap 15. vai 16. gadsimtu. Ar laiku izkārtojumi ir kļuvuši laikmetam atbilstošāki un tiek pasniegti kā mākslas forma. Tomēr Ikebana tiek uzskatīta par vairāk nekā tikai dekoratīvu ziedu kompozīciju, tas ir arī garīgs process, kas palīdz attīstīt saikni ar dabu un ļauj saplūst telpās notiekošajam ar dabā notiekošo.

Ikebana principi

Ikebana kompozīciju vēlams izveidot klusumā, lai tās veidotājs varētu to mierīgi novērot, uztvert dabas skaistumu un gūt iekšēju mieru. Pieredzējuši floristi apzinās ne tikai klusuma, bet arī telpas nozīmi – kompozīcijai nav jāaizpilda telpa un tās tukšās vietas, bet gan jāveido tā.  Tas sasaistās arī ar citiem Ikebana principiem – minimālismu, formu un līniju, cilvēci, estētiku un līdzsvaru.

Ikebana ir dažādi veidi, vispopulārākais ir Moribana. Viena no Moribana raksturīgākajām iezīmēm ir sekla trauka jeb utsuwa izmantošana. Kenzan jāizmanto kopā ar šiem traukiem, lai ziedus un zarus varētu novietot vertikālā un leņķiskā stāvoklī. Tiek izmantoti trīs galvenie ziedu un zaru veidi. Garākā atzara, ko sauc par “shin”, attēlo debesis. Vidējai zars, “soe”, apzīmē cilvēku. Un īsākais zars, “tai”, apzīmē zemi. Var izmantot arī papildu ziedus, kas tos pavada.

Ar ko sākt,  ja vēlies pamēģināt?

Pamata lietas, kas nepieciešamas ikebana kompozīcijas izveidošanai ir šķēres, kenzan paliktnis un trauks – vāze, kurā ikvietot kompozīciju. Vēlāk, sarežģītāku kompozīciju veidošanai, papildus var izmantot metāla stiepli, floristikas līmlenti, bambusa kociņus.

Kenzan paliktņa izmērs noteiks arī kompozīcijas un trauka izmēru. Ja kompozīcija paredzēta visai liela, tad svarīgi, lai kenzan paliktnis ir smags, lai noturētu kompozīcijā esošos materiālus. Tie pieejami dažādās formās, izgatavoti no plastmasas vai misiņa. Manillā pieejami gan misiņa, gan plastmasas Kenzan paliktņi. Kompozīciju var veidot gan lēzenos, gan augstos traukos. Iespējams izmantot šķīvjus, saldējuma traukus un vāzes – jebko, kas Tevi iedvesmo!

Materiālu garums

Zari un ziedi – “shin”, “soe” un “tai” – tiek mērīti attiecībā pret trauku – utsuwa. Lai noteiktu šo elementu pareizo garumu, izmēriet vāzes augstumu un platumu un pievienojiet šos mērījumus kopā. “Shin” vajadzētu būt ne vairāk kā trīs reizes lielākai par šo summu. “Soe” ir divas trešdaļas “Shin”, un “tai” ir divas trešdaļas “Soe”. Ja “Shin” un “Soe” ir zari, tad pavadošie dekoratīvie ziedi (sauc par jushi) būs uz pusi garāki nekā zari un “tai”. Atcerieties ņemt vērā vāzes dziļumu un leņķa izvietojumu, izlemjot, cik garus sagriezt zarus un ziedus.

Ziedi

Ziedus un zarus izvēlas ne tikai pēc to izskata, bet arī pēc kopējas mijiedarbības un Moribana izkārtojuma iespējām. Vertikālās kompozīcijās Shin visbiežāk tiek izmantoti stingri, taisni zari, kamēr zemākās kompozīcijās tiek izmantotas zāle un smilgas, kam ir tendence noliekties augot, tādējād radot plūstošu sajūtu kompozīcijā. Nav būtiski kādus ziedus izvēlaties, būtiski ir lai tie radītu kompozīciju kurā visi elementi savstarpēji mijiedarbojas, un radītā kompozīcija papildina telpas interjeru. Ļaujies ziedu skaistumam, intuīcijai un, lai top! Manillā pieejamos Kenzan paliktņus vari apskatīt šeit.

Iedvesmas galerijas attēli no Pinterest.